aratrma:skdarda yaamYaplan aratrmaya gre; stanbullular, apartman tarz byk yaplardan holanmyor ve en ok skdar'da yaamak istiyor.


aratrma:skdarda yaam

Yaplan aratrmaya göre; stanbullular, apartman tarz büyük yaplardan holanmyor ve en çok Üsküdar'da yaamak istiyor.

 

stanbul Ticaret Odas'nn 2 bin kiiyle yapt "stanbul Halk Konut Eilimleri Aratrmas" sonuçlarndan derledii bilgilere göre, bireylerin yüzde 71,8'i az katl binalarn olduu bir çevrede ikamet etmek isterken, yüzde 21,9'luk ksm ise geleneksel bir mahallede oturma özlemi duyuyor.

 

Aratrma sonuçlar, stanbul'da yaayan bireylerin yüzde 93,7'sinin apartman tarz büyük yaplardan holanmadn gösteriyor.

 

stanbul'da yaayanlarn yüzde 70,8'inin "stanbul'un en önemli sorunu nedir?" sorusuna verdii cevap, "Trafik ve ulam" olurken, ehrin yapsyla ilgili en çok rahatszlk duyulan konularn banda da yüzde 7,6 ile otopark sorunu geliyor.

 

Çevresinde otopark bulunan konutlarn oran yüzde 21 olurken, stanbul yaam artlarna göre yüzde 80'lere varan otopark eksikliinin, ehrin yaamsal karmaasna büyük etki ettii düünülüyor. Dier yandan yüzde 45 çocuk park ve yüzde 55,5 yeil alan eksikliinin de ehirde yaamsal alan için sknt oluturan dier unsurlar olduu belirtiliyor.

 

Kiilerin yüzde 64,3'ünün kira ödemedii stanbul'da, ikamet edilen çevrenin güvenli olduunu söyleyen yüzde 66,3'lük bir kesim varken, güvenli olmadn beyan eden bireylerin oran ise yüzde 33,7 eklinde oldu.

 

stanbul'da binalarn yüzde 63,7'si depreme hazr deil

 

Konuta ilikin ikayetlerde ilk srada yüzde 35,2 ile "konutun eski olmas" gelirken, binalarn ortalama kat saysnn 5, daire saysnn ise 10 olduu belirlendi. kamet edilen binann yann 13 yldan az olduunu beyan eden kiilerin oran yüzde 36,3 iken, bu oran binalarn yüzde 63,7'sinin 1999 Gölcük depreminin öncesinde ina edildiini ve stanbul'un depreme ne kadar hazrlksz olduunu göstermektedir.

 

Üsküdar, en fazla tercih edilen ilçe

 

Bireylerin en çok ikamet etmek istedii ilçelerin banda yüzde 7,4'le Üsküdar gelirken, dier ilçelerin tercih edilme oranlar u ekilde gerçekleti:

 

"Yüzde 6,1'le Kadköy, yüzde 4,7 ile Fatih, yüzde 4,4'le Bakrköy, yüzde 4,3'le Bahçelievler, yüzde 4,2'le Beikta, yüzde 3,8'le Saryer, yüzde 3,5 Ümraniye, yüzde 3,2'yle Beykoz ve Maltepe, yüzde 3,1'le Küçükçekmece".

 

Yüzde 0,2 ile Adalar, yüzde 0,4 ile Çatalca ve yüzde 0,9 ile Silivri gibi merkeze uzak ilçeler ise ikamet için en az tercih edildi.

 

Emlak Jet Haber