Boğaziçi Jimnastik İhtisas Kulübü DerneğiSelami Ali Mah.Bakkal Adem Sokak No.31 /9 Üsküdar Üsküdar İstanbul Telefon: 0216 310 71 05


Boğaziçi Jimnastik İhtisas Kulübü Derneği

Selami Ali Mah.Bakkal Adem Sokak No.31 /9 Üsküdar Üsküdar İstanbul

Telefon: 0216 310 71 05

Cimnastik nedir? Cimnastik uygulayanada da, izleyende de büyük heyecan uyandıran ve bütün spor branşlarının temeli niteliğini taşıyan disiplindir.

Kulübümüzde kimler cimnastik yapabilir? Tıp doktorları tarafından aksi söylenmedikçe 5-8 yaş arası kız erkek her çocuk kulübümüzde cimnastik yapma şansına sahiptir.

Cimnastik tehlikelimidir? Cimnastik sporu çok zor haraketler uygulanmasına karşın sakatlanma oranı en düşük olanlardan biridir.Bunun nedeni cimnastik'e küçük yaşta başlanır ve bilimsel antrenmanlarla zor gurup haraketler öğretilir.

Cimnastik boy uzamasını engellermi? Cimnastik sporunun boy uzamasına olumlu ya da olumsuz hiç bir etkisi yoktur. Hiç bir spor disiplini boyu uzatmaz ya da kısaltmaz. Boy uzaması genetikyapıyla ve gelişme çağındaki beslenme şekli ile ilgilidir. Branşlarda uzun boylu kişiler basketbol, voleybol, kısa boylu kişiler ise halter ya da bu tür sporlarda daha avantajlıdır. Cimnastik de boy uzunluğu aşırı olmadığı sürece çoğu zaman dezavantaja dönmez.

Okul hayatlarını etkilermi?Evet etkiler. Ama olumlu yönde etkiler. Düzenli olarak sporla uğraşan çocukların okul yaşamındaki başaılarının diğer öğrencilere göre daha fazla olduğu ,daha katılımcı ve liderlik vasıflarına sahip oldukları bilimsel gerçeklerdir

 

Boğaziçi Cimnastik Kulübü resmisitesinden alıntı...