Adres: Selvilik Cd. No: 71 Tel: 0216 310 94 44İstanbul’da Üsküdar’ın sahil mahallesidir. Üsküdar merkezden Fıstıkağacı’na giderken Selman-i Pak Caddesi’nin (Cumhuriyet Caddesi) sol tarafında kalır. Tarihi mezarlığıyla bilinen Şeyh Mustafa Devati Camii’nin arkasında kalır. Fethi Paşa Korusu ve ünlü müzik adamı Ahmet Ertegün’ün de defnedildiği İstanbul kültür varlığı Özbekler Tekkesi de Sultantepe Mahallesi’ndedir.
Sultantepe Mahallesi nerede?

Sultantepe, İstanbul'un Anadolu yakasında, Üsküdar'a bağlı mahallelerden biridir. Mahalle Marmara Denizi kıyılarında yer almaktadır.

Sultantepe Mahallesi’nin batısında ve kuzeyinde İstanbul Boğazı ve Kuzguncuk Mahallesi, doğusunda İcadiye Mahallesi ve Selamiali Mahallesi, güneyinde Mimar Sinan Mahallesi yer alır. 

Sultantepe Mahallesi’nde neler var?

Fethipaşa Korusu, Özbekler Tekkesi, Üsküdar Ticaret Meslek Lisesi, Sultantepe İlkokulu, Halide Edip Adıvar Lisesi ile Abdi Efendi Camii, Şeyh Mustafa Devati Camii, Hacı Hesna Hatun Camii, Müderris Abdülbaki Camii, Şeyh Mehmet Efendi Camii, Sultantepe Mahallesi’ndedir. 

Paşalimanı Caddesi ve Yenidünya Sokaktaki apartmanlar mükemmel Boğaz manzarasına sahiptir. Panaromik manzara Topkapı Sarayı ve tarihi yarımadadan Boğaziçi Köprüsü’nü kapsayacak şekilde geniş bir açı sunmaktadır. İstanbul ve İzmir’in birçok ünlü ve tanınmış ailesi burada oturmaktadır.

Sultantepe Mahallesi’nin özellikleri nelerdir?

Tarihî Sultantepe semti, Üsküdar'ın merkezini yukarıdan gören bir tepe üzerinde kurulmuş olup bir kent meydanı çevresinde biçimlenmiştir. Üsküdar belediyesi tarafından yeniden yapılandırılan mahalle sınırları nedeniyle bugün mevcut olmayan Hacı Hesna Hatun mahallesinin yaklaşık olarak tamamı, yine günümüzde mevcut olmayan Selmanağa mahalesinin bir bölümü ve daha önceden İcadiye ile Kuzguncuk mahalleleri sınırları içinde olan bazı cadde ve sokaklar da, Sultantepe sınırları içinde kalmaktadır.

Bizans İmparatorluğu döneminde bölgede, mermer sütunlu bir yapının olduğu bilinmektedir. Kilise olduğu sanılan yapı semtin üstünde kurulu olduğu tepenin en üstünde yer alıyordu.

Osmanlı İmparatorluğu dönemindeyse, bazı kaynaklara göre Sultantepe'ye, Kanuni Sultan Süleyman'ın sarayında bir kadın yerleşmişti. Kızı Mihrimah Sultan'ın dadısı olan Hacı Hesna Hatun, Mihrimah Sultan büyüyünce emekliye ayrılmış; Mihrimah'tan daima Sultan'ın sarayını görebileceği bir ev istemişti. Rivayete göre Mihrimah Sultan da Hesna Hatun'a burada bir konut yaptırmak suretiyle onu Sultantepe'ye yerleştirmişti. Bir başka kaynakta ise Mihrimah Sultan'ın verem hastalından ötürü hekimler tarafından havası temiz bir yer olan Sultantepe'ye gönderildiği yazılıdır. Bu kaynakta Hacı Hesna Hatun'un Mihrimah Sultana eşlik ettiği ve burada kendi adına bir cami yaptırdığı da söylenmektedir. Mağazalar ve ticaret hayatı ise mahallenin güneyindeki Selmani Pak Caddesi'yle mahallenin merkezindeki meydan çevresinde yoğunlaşmıştır

Mahalledeki camiler arasında Hacı Hesna Hatun tarafından ilk olarak 1500'lü yıllarda yaptırılıp, 1900'lerde yeniden yaptırılan ve 1957'de esaslı bir onarım gören Hacı Hesna Hatun Camii; 1644'de yapılığı, 1875'de onarım gören Bakî Efendi Camii; 1730 yılında yapılan Mirzazade Camii sayılabilir.

Mahallenin kuzey bölümlerini ise Fethi Paşa Korusu kaplar. Bu koru hem ilçenin hatta tüm Anadolu yakasının en büyük korularındandır.

Sultantepe Mahallesi’ndeki Özbekler Tekkesi’nin önemi nedir?

Mahalledeki tarihî öneme sahip en önemli yapılardan biri de Özbekler Tekkesi'dir. İlk olarak 1750'li yıllarda Orta Asya'dan gelen dervişlerin çadırlarını kurdukları yerde inşa edilmişir. Özbekler Tekkesi Nakşibendi inanışına tâbiydi. Tekke 1844'te büyük bir onarım görmüştür. Zaman içinde farklı amaçlar için de kullanıldığı olmuştur. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Karakol Cemiyeti mensupları tarafından gizli toplantı merkezi, hastane ve silah deposu olarak hizmet vermiştir. Tekkenin kuzeydoğusunda müritlerin gömüldüğü bir de mezarlık vardır. Burada gömülü olan kişiler arasında Münir Ertegün, Nesuhi Ertegün ve Ahmet Ertegün de yer alır.

Sultantepe’deki cadde ve sokakların adları nelerdir?

Sultantepe Mahallesi Yeni Sokak Listesi: 

BALÇIK SOKAĞI, BARIŞIK SOKAĞI, CEMALETTİNPAŞA SOKAĞI, CUMHURİYET CADDESİ, DAVUTPAŞA SOKAĞI, ELMASÇI SOKAĞI, GÜL SOKAĞI, HACI HESNA HATUN CAMİİ SOKAĞI, HACI HESNA HATUN KUYU SOKAĞI, HIZAL SOKAĞI, HÜSEYİN BAYKARA SOKAĞI, KAFTAN SOKAĞI, KARGAZARİFE SOKAĞI, KURŞUNLU MEDRESE SOKAĞI, KİRİŞÇİ SOKAĞI, MENZİL SOKAĞI, MÜNİR ERTEGÜN SOKAĞI, MİNYATÜR SOKAĞI, NACAK SOKAĞI, ORAN SOKAĞI, OSMAN DEDE SOKAĞI, PAŞALİMANI CADDESİ, SELMANAĞA 1.ÇEŞME ÇIKMAZI, SELMANAĞA 2.ÇEŞME ÇIKMAZI, SELMANAĞA BOSTANI SOKAĞI, SELMANAĞA SOKAĞI, SELMANAĞA ÇEŞMESİ SOKAĞI, SELMANI PAK CADDESİ, SELVİLİK CADDESİ, SUSUZBAĞ SOKAĞI, TEMBEL HACI MEHMET SOKAĞI, YAPMABEBEK SOKAĞI, YEDEKÇİ ÇIKMAZI, YENİDÜNYA SOKAĞI, YEŞİLADA SOKAĞI, YEŞİLBAŞ BAYIRI SOKAĞI, ÖZBEKLER TEKKESİ SOKAĞI, İMAM HÜSNÜ SOKAĞI, İMAM HÜSNÜ ÇIKMAZI, ŞEYH CAMİİ SOKAĞI ve ŞEYH YOKUŞU SOKAĞI…

Sultantepe Mahallesi posta kodu kaçtır?

Sultantepe Mahallesi’nin posta kodu şöyledir; 34664

Sultantepe Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir? 

Adres: Selvilik Cd. No: 71
Tel: 0216 310 94 44

emlek ansiklopedisinden .....