ÜSKÜDAR DEVLET HASTANESİHastanemiz 01.12.1950 tarihinde Polis Prevantoryumu olarak hizmete açılmıştır. Prevantoryum 09.09.1969 tarihinde ise Polis Hijyen ve Diyetetik Sağlık Merkezi, daha sonrada Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın 13.07.1975 tarihli onayları ile 200 yataklı hastane şekline dönüştürülmüştür.


ÜSKÜDAR DEVLET HASTANESİ

ÜSKÜDAR DEVLET HASTANESİ (ANA BİNA)
Hastanemiz 01.12.1950 tarihinde Polis Prevantoryumu olarak hizmete açılmıştır. Prevantoryum 09.09.1969 tarihinde ise Polis Hijyen ve Diyetetik Sağlık Merkezi, daha sonrada Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın 13.07.1975 tarihli onayları ile 200 yataklı hastane şekline dönüştürülmüştür. 1978 yılında da Polis Hastanesi ismini almıştır. 1980 tarihinde ana bina inşaatına başlanmış, 15.01.1985 tarihinde resmen hizmete açılmıştır. 19.02.2005 tarihinde 5283 sayılı kanun ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstanbul Polis Hastanesi Sağlık Bakanlığına devredilerek, İstanbul Üsküdar Devlet Hastanesi adını almıştır. Aynı tarihte SSK Genel Müdürlüğüne bağlı Doğancılar SSK Dispanseri Üsküdar Devlet Hastanesi Semt Polikliniği olarak hastaneye bağlanmıştır.
 
VALİDEBAĞ BİNASI( EK BİNA)
29 Mayıs 1927’de 50 yataklı Çocuk Prevantoryumu olarak açılmıştır. 1928 yılında kasrın yakınlarında bulunan Validebağ diye anılan arazide 80 yataklı yeni bir pavyon yaptırılmıştır. 200 yataklı Sanatoryum binası 1950 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Mustafa Necati Bey tarafından 1928 yılında yaptırılan prevantoryum binası yeni bir düzenleme ile 1989 yılında 75 yatak kapasiteli öğretmen huzur evine dönüştürülmüştür. Validebağ Öğretmenler Hastanesi yalnız tüberküloz alanında hizmet verirken; 1974 yılında genel amaçlı 200 yatak kapasiteli 50. Yıl binası inşa edilerek kurum hizmetleri yaygınlaştırılmıştır. Aynı yıl kurum bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığına hemşire yetiştiren bir Sağlık Meslek Lisesi açılmıştır. Kurum arazisi 1954 yılında merhum İhsan Mermerci tarafından 50 yataklı bir çocuk hastanesi yaptırılarak hizmete açılmıştır. Validebağ Öğretmenler Hastanesi, Milli Eğitim bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 16.06.2004 tarihinde yapılan protokol ile Sağlık Bakanlığına devredilerek Validebağ Öğretmenler Devlet Hastanesi adı ile hizmete devam etmiştir.
 İki kurum 01.08.2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından birleştirilerek, Üsküdar Devlet Hastanesi olarak tek çatı altında hizmet vermektedir.


Hastane hemodiyaliz merkezi, hastane arazisi içinde ayrı bir binada hizmet vermektedir. Hastane arazisi içinde eski hastane binası, hemodiyaliz merkezi, hemşire lojmanı, köşk, helikopter sahası ve otopark mevcuttur. Validebağ Ek Hizmet Binasında A, B ve C Blok, çamaşırhane, mutfak, atölyeler ve otopark mevcuttur. Doğancılar, semt polikliniği olarak hizmet vermektedir. Hastane 263 yataklıdır.

 

MUAYENE

Hasta  kayıt ve kabul birimi görevlilerine başvurarak T.C kimlik bilgisi ile muayene olmak istediğiniz birim ve hekimi lütfen görevliye bildiriniz.

SGK (Bağkur-SSK-Emekli Sandığı) mensupları için T.C. kimlik bilgisi takip numarası  ile Yeşilkart mensupları için provizyon alınarak işlem yapılmaktadır.

Görevli tarafından, sizin hangi poliklinikte, ne zaman ve kaçıncı sırada muayene olacağınızı belirten bir belge verilecektir.

Halen çalışmakta iseniz  (çalıştığınız kurumda kurum hekimi varsa kurum hekimi tarafından sevk edilmeniz gerekmektedir) muayene sevk evrağı ile işlem yaptırınız.

Herhangi bir sosyal güvenliğiniz yoksa görevli sizi vezneye yönlendirerek ödemenizi yaptıktan sonra ilgili birimde muayene olabilirsiniz.

18 yaşından küçükseniz GSS (Genel Sağlık Sigortası) kapsamında işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Hastanemiz acil polikliniğine geldiyseniz öncelikle muayeneniz ve ilk müdahaleniz yapılacaktır. Resmi işlemleriniz sonradan tamamlanacaktır.

Acil Birimine başvuran Resmi Kurum mensubu hastalarımız için taahütname düzenlenerek resmi evrakları daha sonra kurumumuza teslim edilmek üzere gerekli tüm işlemler yapılacaktır.

İhtiyacı olan hastalarımız hasta yönlendirme hizmetinden faydalanabilirler.

Aşağıda belirtilmiş olan bireylerin öncelikli olarak muayene olma hakları vardır

A.    Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),

B.     Ağır özürlü raporu bulunan engelliler,

C.     Hamileler,

D.     65 yaş üstü yaşlılar,

E.     Yedi yaşından küçük çocuklar,

F.     Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malûl ve gaziler.

 

Barbaros Mah. Veysipaşa Sk. No:14 Altunizade

0216 474 79 00