Salacak MahallesiTelefon: 0216 553 47 33 NACİYE YANAT


Salacak Mahallesi

Üsküdar’ın en merkezi mahallelerindendir. Salacak Sahili ve tarihte kalmış plajı, Kız Kulesi ve Harem’e kadar uzanan yolda kafeleriyde Anadolu yakasında oturanların dinlenme mekanıdır Salacak…
Salacak Mahallesi neresidir? 


Salacak İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar ilçesi sınırlarında yer alan Şemsipaşa ile Harem arasında, Kızkulesi’nin karşısında bulunan kıyı ve arkasındaki tepenin bulunduğu semtin adıdır. Ayrıca Marmaray projesi çalışmalarının bir kısmı burada sürmektedir.


Salacak Mahallesi’nin tarihçesi nedir?


Bölgedeki ilk Osmanlı eseri, Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan Salacak Camii’dir. Cami tahminen 1455-60 tarihlerinde yaptırılmıştır. İkinci cami 1471’de Fatih Sultan Mehmed’in veziri olan Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılan cami olmuştur. Kanuni’nin saltanat yıllarının sonuna doğru ise bölge nüfusu artmış ve yeni mahalleler kurulmuştur.

16. ve 17. yüzyıllar bu bölgenin en parlak dönemi olmuştur, çünkü burası tam anlamı ile kentin transit ticaretinin kalbinin attığı bir bölge olmuştur. Bu durum bölgeye yönelik yerleşim talebini arttırdığı gibi Osmanlı seçkinlerinin de bölgeye yoğun ilgi göstermesine yol açmıştır. 17.yüzyılda bölgedeki miri, yani devlet tarafından yaptırılan binaların sayımı yapılmış ve sayım sonucunda bölgedeki yapılar şöyle tasnif edilmişti: 12 Saray, 12 cami ve mescit, 5 medrese, 4 darülkurra, 3 İmaret, 11 aşhane, 6 tekke, 5 hamam, 4 kervansaray ve çok miktarda han ve dükkan. Bölgedeki asıl yoğunlaşma ise 18. yüzyılda yaşanmıştır. Bu dönemde Osmanlı yerleşmesinin Haliç ve Boğaziçi’nin yanısıra en çok artış gösterdiği bölge burasıydı.

19. yüzyıla gelindiğinde, bölge gelişmesini sürdürmekle birlikte İstanbul’u kasıp kavuran yangınlar burayı da etkilemiş ve pek çok mahalle bu yangınlarda nerede ise yok olmuştu. Bölgenin yıldızının sönmesi ise Anadolu-Bağdat demiryolunun yapılması ile başlamıştır. Böylece bölgede yoğunlaşan ticari faaliyet Haydarpaşa’ya kaymış ve burası her anlamda cazibesini kaybetme yoluna girmiştir.

Cumhuriyet sonrası ise bölge cazibesini tamamen kaybetmiş ve Cumhuriyet seçkinlerinin Harbiye, Şişli vb bölgelere kayması ile yavaş yavaş yoksullaşmaya başlamıştır. Öldürücü darbe ise 1950 sonrası yoğunlaşan göçlerle başlamış, başgösteren konut sıkıntısı nedeniyle Osmanlı sivil mimarisinin en seçkin örneklerini oluşturan ahşap evler bir bir betonarme apartmanlara dönüşmüş ve burası daha çok köşesine çekilen orta halli geleneksel-muhafazakar nüfusun tercih ettiği bir yerleşim bölgesi halini almıştır.

Bugünkü Ayazma Camii’nin yapıldığı arazi sarayın gezinti yeriydi. Hemen yanıbaşında bulunan Salacak Bahçesi, Mihrimah Sultan’ın kızı Ayşe Sultan’ın dinlenme yeriydi.
Salacak Mahallesi’nin posta kodu nedir? 

Salacak Mahallesi’nin posta kodu şöyledir; 34668 

Salacak Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?

Adres: Salacak Mah.Paşakapısı Sk. No: 2 Öğretmenler Park İçi
NACİYE YANAT
Telefon: 0216 553 47 33
EMLEK ANSİKLOPEDİSİ..

.