Özbolu LokantasıEkim ayının soğuk havası bizi yıldıramaz, Üsküdar’dayız..


Özbolu Lokantası

Ekim ayının soğuk havası bizi yıldıramaz, Üsküdar’dayız. Sonradan Gurmeliğin verdiği merak ve açlıkla esnaf lokantası keşfindeyiz. Üsküdar’da esnaf lokantası deyince ünlü Kanaat Lokantası tarifi edilir. Biz ise az keşfedilmiş lezzetlerin avcıları olarak dostlarımızın önerilerini dinledik ve soluğu Özbolu Kebap Lokantası’nda aldık. Cok da iyi yapmışız.


Balık pazarının yakınında, çarşının merkezinde Üsküdarlı öğrencilerin, esnafların ve müşterilerinin midesine şenlik yaşattıran Cafer Özadalı karşılıyor bizi.. Hemen içeride sandalyeleri masaları kapıp açık bufenin önüne iştahla koşuyoruz. Neler yok neler.. Sebze ev yemeklerinden, lokantaların olmazsa olmazı çeşitli et yemeklerine, kendilerine has tatlıları.. 16 kişilik SG takımı her çeşit yemekten alıp en doğru ve objektif değerlendirmenin peşinde. Kapısıyoruz açık bufeden, hızlı servis ile..sonra Cafer bey ile hos sohbette başlıyoruz.. Acıkcası lokantaya ilk girdigimizde bilemedik lokanta sahibi kimdir diye.. Cafer Bey oyle mutevazi ve işini seven biriydi ki bizi karşılarken, servis yaparken patron havasını yoktu. Kendisi aslen Adıyaman Kâhtalı, Boluluk ise ortagından geliyor ve 1996 ylında Ozbolulu Lokantası’nı bize sunuyorlar. Bir nevi doğunun zenginliği ile ahçıların memleketi Bolu’nun ustalığının kesişimi..


Tatil gunu olduğuna bakmayın biz asıl haftaiçi doluyuz, hele birde haftaiçi olursa yer kalmıyor diyor. Sabah 3.30’da acıyorlar, ve 4.30’da gece vardiyasından kalanlara sıcacık taze corbaları ile hizmete baslıyorlar. Diğer yemekler ise 11.00′de Uskudar esnaflarının ogle molasına hazır ediliyor. Gece 10’a kadar açık olan ve her zaman temiz olan bir lokantayı yönetmek kolay iş degil. 20 çalışanı ile 2 vardiya çalışan Cafer Bey’in çalışanlarından farkı yok. Hem patron hem aşçı hem yamak..


Bazı gunler yoresel yemek yapıyorlar ama Bolu Kebabı tabi ki spesiyallerinden.. Cafer Bey Kâhtalı olarak pul biberleri Urfadan getirtiyor. 12 senedir beraber çalıştıkları kasabı ile kalite ve lezzeti sabit tutmaya gayret gösteriyorlar. Sonradan Gurme olarak öğrendiğimiz en temel kural: etler Balıkesir’den..
Bolu Kebab’ını kapışa kapışa tuketirken hamsi tavanın hakkını vermeyi unutmayalım! Patlıcandan tuttunda taze fasulyeler kuru fasulyeler, bir de pilav üstü oldu mu? Siz en iyisi karışık tabak alın..Ve dillere destan tatlı: İncır uyusturması.. Uskudara geldıgınızde kendınıze ödül sunabilirsiniz..Bu arada aklınzda olsun: hemen yakındaki balık pazarından balığınızı alıp ustalar tarafından pişirilmesini talep edebilirsiniz.
Tatlıyı da yediniz, çayı içip sindirmeye başladınız sıra geldi hesaba.. İşin en guzel yanı yemek kesinlikle midenize oturmadığı gibi ucuzluğu ile tam bir esnaf lokantasına geldiğinizi anlıyorsunuz.


Konum olarak cok kolay bir yerde, lezzetli çeşitli yemekler, eh fiyatı da uygun olunca SGler’den notları topluyorlar… aycan öz...sonradan gurmeler.....