İstanbul Kemah Sporçengelköy, 0216 308 30 54


İstanbul Kemah Spor

Kemah Spor 1948 yılında bir gurup İstanbul Tepebaşılı esnaf tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar istanbul amatör kümede mücadele etmiş ve önemli başarılara imza atmıştır. Meşhur kaleci Varol Ürkmez ve birçok ünlü sporcu bu kulüpten yetişmiştir.
 
     Geçen yıllar içersinde mali krizler ve semtte oturanların azalması üzerine sıkıntıya düşen kulüp birkaç gönüllü insanın çabaları ile ayakta kalmaya çalışmıştır.
 
     Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası yönetimi genel istek üzerine resmi bir kulüp sahibi olma çalışmalarını sürdürürken Tepebaşı Spor Kulübünün durumu gündeme gelmiş ve bu kulübün yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucunda Tepebaşı Spor Kulübü, Tepebaşı Kemah Spor adını alarak liglere katılmıştır.
 
      !993 yılında aynı zamanda kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Yönetim kurulunu da oluşturan Süleyman payalan, Dursun Cebeci, Yusuf Sevimli, Hüseyin Çakmaktaş, Faruk Cebeci, Şerafettin Ulutürk, Erdogan Babacan, Bayram sevim, ali Adıbelli, Deniz Yücel ve İbrahim Çiçekçi Tepebaşı Kemah Spor kulübünün yönetimine gelmiştir.
 
      Tepebaşı Kemah Spor Kulübü, Süleyman Payalan başkanlığındaki ilk sezonunda 1993  2. amatör küme şampiyonu olarak İstanbul 1. amatör kümeye terfi etmiştir.
 
      Daha sonra tekrar 2. amatör kümeye düşen kulübümüz 1997 yılında Yusuf Sevimli'nin başkanlığında yine şampiyonluk sevincini yaşayarak tekrar 1. amatör kümeye çıkmıştır.
 
       Yaşanan bir takım olumsuzluklar ve şanssızlıklar sonucunda  1999 yılında tekrar 2. amatör kümeye düşen Tepebaşı Kemah Spor Kemah ilçemizi spor sahalarında temsil etmeye devam etsede önemli bir başarı elde edememiştir.
 
       2004 yılında Dernekler Kanunu geregince İstanbul Kemah Spor Kulübü Derneği adını alan Kemah spor halen aynı isim altında İstanbul 2. amatör kümede mücadelesini sürdürmektedir.
 
     Bugüne kadar kulübümüzde;
     Süleyman Payalan, Yusuf Sevimli, Ali Adıbelli, İhsan Payalan, Necati Tarlak, Yusuf Gündüz, Mustafa Uyan, Yasin Keskin  başkanlık yapmışlardır. Kulübümüzün başkanlığını halen Hüseyin Çakmaktaş yürütmektedir
 
      2009 yılında alınan kararla, THY Yönetim Kurulu Üyesi ve DHMİ Genel Müdürü Sn. Orhan Birdal Kulübümüzün onursal başkanlığına seçilm