Üsküdar'daki gizemli pencere resimleriÜsküdar'da bir gecede ortaya çıkan resimler, görenleri şaşırttı.


Üsküdar'daki gizemli pencere resimleri

Üsküdar'daki gizemli pencere resimleri

 

22/10/2014 
Üsküdar'da bir gecede ortaya çıkan resimler, görenleri şaşırttı. Kısa süre sonra, müthiş 3 boyutlu resimlerin Pejac adlı sokak sanatçısının eserleri olduğu ortaya çıktı.


 İspanyol sokak sanatçısı Pejac bu yakınlarda İstanbul ’u ziyaret etti. Üsküdar sokaklarında kendinden bir iz bırakan sanatçı, takdire şayan 3 boyutlu resimlere imza attı.
Birbirine çok yakın duvarları süsleyen “Kilit, Poster ve Kepenkler” adlı 3 eser, sanatçının pencerelerle ilgili yorumunu resmediyor. Resimler öyle gerçekçi yapılmış ki, çizildikleri duvarda hakikaten bir pencere var zannediliyor.Pejac resimlerinde akrilik boya, kalem ve zımpara kullanıyor. Resimlerin doğal görünebilmesi içiPejac, “özgürlüğe dair algı ve illüzyon” konseptlerini keşfetmek istediğini, bu yüzden 3 eserinde de pencere fikrini kullandığını söyledi. ‘Trompe l'oeil’ tekniğini bir nevi ‘tuzak’ olarak kullandığını söyleyen ressam, yaptığı bir basın açıklamasında, “bu 3 pencerede de tuzaklar çift yönlü çalışıyor: Dışardan içeriye ve içerden dışarıya” dedi.
, çevredekine uygun renkler kullanıyor. Fransızların ‘trompe l'oeil’ dediği, göz yanıltıcı bir tekniği kullanan Pejac, 3 boyutlu ve oldukça gerçekçi resimlere imza atıyor.

radikal