Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali BaşlıyorÜsküdar Belediyesi tarafından organize edilen 36 şairin katılacağı ve 8 gün sürecek olan ‘Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’nin tanıtımı Kız Kulesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısı ile yapıldı.Üsküdar Şiir


Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen 36 şairin katılacağı ve 8 gün sürecek olan ‘Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’nin tanıtımı Kız Kulesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısı ile yapıldı.
Türkiye’de ilk kez Üsküdar Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan 8 günlük Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali’nin tanıtımı yapıldı. Kız Kulesi’nde gerçekleştirilen kahvaltılı tanıtım toplantısına çok sayıda basın mensubu katıldı. Birçok şairin şiirlerine ilham olarak aldığı ilçe olarak bilinen Üsküdar’da gerçekleştirilecek olan festivalde toplam 25 ayrı şiir etkiliği gerçekleştirilecek. 19’u yabancı ülkelerden olmak üzere toplam 35 şair festival boyunca dizelerini Üsküdar Şiir Festivali’nde seslendirecek. Festival kapsamında Somali ve Hüsrev Hatemi ile ilgili 2 özel gece düzenlenecek.
ŞİİR, SALONLARDAN OKULLARA TAŞINACAK
Festival kapsamında ‘Şiir Okulda’ etkinliği de düzenlenecek. 5’i üniversite 13’ü lise olmak üzere toplam 18 okulda düzenlenecek olan şiir okumalarında, öğrenciler şairlerle bir araya gelmek imkanı bulacak.
“ÜSKÜDAR BENİM İÇİN BİR ŞİİR ŞEHRİ, KASABASIDIR”
Şiir festivalinin Onur Konuğu ve Başkanı olarak seçilmesinden dolayı Üsküdar Belediyesi’ne teşekkür ettiğini söyleyen Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, “Üsküdar benim çocukluğumdan beri bir şiir kasabası şiir şehri olarak hissettiğim bir yerdir. Bu durumun çocukluğumdan başlamasının sebebi de Yahya Kemal’in benim çocukluk devrimin en sevilen şairlerinden birisi oluşudur. Yahya Kemal Üsküdar’a verilen önemin başlangıcı olmamıştır. Üsküdar daha öncede mübarek bir şehir sayılmıştır fakat Yahya Kemal de bunu cumhuriyet devrinde en güzel ifade edenlerden birisidir. Çocukluğumda hiç düşünmediğim bir şeydi, 66 sene sonra bir uluslar arası şiir festivali olması. Şimdi o olmayan hayalimin gerçekleştiğini görüyorum, mutluyum” şeklinde konuştu.
Festivalin Üsküdar’a ve dünya şiirine katkılarına değinen Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Sedat Ayyıldız, “Tarih ve kültür şehri Üsküdar’ımıza yakışan bir şiir festivali gerçekleştireceğiz. 1 hafta boyuna hem okullarımızda öğrencilerimiz şairlerimizle bir araya gelmiş olacak hem de Üsküdarlılar şairlerimizi daha yakından tanıma fırsatı bulacak. Gerçekten bu yıl hem Türkiye’den hem de dünyadan birçok şair bu festivale katılacak ancak Somali bizim için büyük bir önem taşıyor. Bu yılki festivalimizin temasını Somali üstüne kurmuş bulunuyoruz” dedi.
Öte yandan, her yıl düzenli olarak yapılması planlanan şiir festivali bu yıl 4-11 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

hürriyet......