Üsküdar'da 40 yıldır süt ondan soruluyor!Üsküdar’ın doğal süt mekanı Öz Şifa Süt ve Süt Mamulleri sahibi Mehmet Yeniçeri amca 40 yıldır Üsküdarlılara doğal inek sütü ve yoğurt yapıp satıyor. kaynak: http://www.on5yirmi5.com/haber/yasam/dogal-yasam/124983/uskudarda-40-yildir-sut-ondan-soruluyor.html


üsküdar

.Üsküdar’da Balıkçılar Çarşısı’ndan yukarı doğru ilkokulun yanından dümdüz yürüdüğünüzde minibüslerin indiği bir yokuş çıkacak karşınıza. Adı eskiden Selamsız Yokuşu’ydu. Şimdi Selami Ali Efendi Caddesi oldu. Selamsız dolmuşlarının tırmandığı yokuştan yürümeye devam edin sağdaki tarihi çeşmeyi geçince, hemen solunuzda bir dükkan çıkacak. Sağ tarafınızda Toygar Hamza Çelebi Camii olacak. Dükkanın adı: Öz Şifa Süt ve Süt Mamulleri. Kapı numarası: 67. Hemen altında siyahla, parantez içinde ‘yoğurtçu’ yazıyor. Normalde yanından geçip gittiğinizde fark edemeyeceğiniz ama dikkatli baktığınızda hemen görebileceğiniz bir yer. 

Öz Şifa Süt ve Süt Mamulleri, Üsküdar’ın en doğal süt mekanı. Şile’nin köylerinden toplanan sütler Üsküdar merkezde müşterilerin adresine kadar teslim ediliyor. 76 yaşında süt ve yoğurt işletmeciliği yapan Mehmet Yeniçeri amca doğma büyüme Şilelidir. Dedeleri Artin'den olup 93 Harbi (1872-73) muhaciridir. Mehmet amca yıllar evvel Üsküdar’a yerleşmiş. 40 yıldır da Üsküdar’da süt satarak geçimini sağlıyor. Hanımının gayretleriyle başladığı süt işine, bugün Üsküdar’da 50 kilodan 150 kiloya varan süt satışıyla devam ediyor. Selamsız yolu üzerindeki mütevazi dükkanında bir yandan sütlerini kaynatıyor diğer taraftan da yoğurtlarını mayalayıp paketliyor. Dolapta da beyaz plastik kaplarda inek sütünden yapılmış ev yapımı yoğurtlar var. 
Öz Şifa Süt ve Süt Mamulleri’nde sadece yoğurt ve sütte bulunmuyor. Bal, tanin, üzüm ve dut pekmezi, tere yağ, sızma zeytinyağı, sarımsak, patates, pirinç gibi köyden gelen diğer doğal ürünleri de buradan temin etmeniz mümkün. Mehmet Yeniçeri amcanın oğlu kitapları sevdiği için bir rafta da kitaplar bulunuyor. Kitaplar 3 liradan satışta. İster kitaplarınızı getirip değiştirebilirsiniz isterseniz okuyup bırakabilirsiniz. Ayrıca süt almaya gelen gidenlerin  ihtiyaç sahipleri için bıraktığı elbiseler de bir köşede her zaman. Bazı akşamlar sokakta kalanlar ya da yaşlılar için yemek getirenlerin olduğunu da öğreniyorum Mehmet amcadan. Bu dükkan yalnızca maddi kaygılar için açılan bir kapı olmuyor, aynı zamanda insanlara kol kanat geren, onların derdine derman olma çabasıyla açılan bir kapı oluyor. Burası küçük ve görünmeyen bir dernek gibi adeta. 

Biz dükkanda Mehmet amcayla konuşurken müşteriler gelmeye başlıyor. Belediye çöpçüsü bir elinde zeytin, peynir bir elinde ekmekle içeriye giriyor ve bir bardak süt rica ediyor. Mehmet amca ikimize de birer bardak süt getiriyor, bir yandan doğal inek sütünü yudumlarken diğer taraftan çöpçülük yapan amcayı da muhabbetini içine alarak devam ediyoruz konuşmaya. Mehmet amca eskiden otobüsle köye gidip sütleri topluyormuş. Artık eskisi kadar yoğun çalışamadığını, oğlunun rahatsız olduğunu söylüyor. Üsküdar’ın yakın yerlerine belirlenen günlerde süt dağıtmaya çıkıyor. Onun dışında müşterileri dükkana gelip sütlerini, yoğurtlarını kendileri buradan alıyorlar. Tam o sırada bir abla giriyor içeri. Çocuğu için Mehmet amcadan doğal süt aldığını söylüyor. Mehmet amcayı sevdiklerini ve desteklediklerini, bu yüzden de bakkalda paket süt olmasına rağmen daha doğal olduğu için buraya kadar geldiğini söylüyor. Yine mahalleden bir esnaf geliyor o ablanın ardından. Ev için yoğurdunu alıyor. “Doğal bu yoğurt” diyor. “İçinde hiçbir katkı yok. Tıpkı köyümüzde yediklerimiz gibi. Mehmet amcadan Allah razı olsun” diyor ve bizimle vedalaşıyor. 

Mehmet amcanın daha önceki dükkanı Servilik Caddesindeymiş, sonra Selamsız yokuşuna Selami Ali Efendi Caddesine, şimdiki dükkanın bir üst sokağına gelmiş. Yıllar sonra 2-3 yer değiştirerek en son burada devam etmeye karar kılmış. Yerinden memnun, kazancından memnun, yaşadığı yerden, müşterilerinden memnun... “Çok şükür!” diyor, hep dua ediyor. Bir elinde tesbih bir elinde süt kabı yaşına bakmadan her yaşta çalışılabileceğini bize çok güzel gösteriyor. Mekanına girenlere sürt, yoğurt ikram ediyor. Muhabbet ettikten sonra yolcu ederken de dualarıyla yolcu ediyor müşterilerini. 
kaynak: http://www.on5yirmi5.com/haber/yasam/dogal-yasam/124983/uskudarda-40-yildir-sut-ondan-soruluyor.html

kaynak: http://www.on5yirmi5.com/haber/yasam/dogal-yasam/124983/uskudarda-40-yildir-sut-ondan-soruluyor.html