Çevre kirliliği ve sağlıklı yaşama dikkat çekmek için çeşitli yüzlerce kadın, en şık elbiseleriyle pedal çevirdiÇevre kirliliği ve sağlıklı yaşama dikkat çekmek için çeşitli yüzlerce kadın, en şık elbiseleriyle pedal çevirdi


süslü


SÜSLÜ KADINLAR ANTALYA'DA BİSİKLET TURU YAPTI

ANTALYA'da Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü kapsamında Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu tarafından bisiklet turu düzenlendi. 

16- 22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü, kapsamında Konyaaltı Caddesi'nde buluşan Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu üyelerine erkekler de destek verdi. Grup adına konuşan Deniz Laylak, 1999 yılında Avrupa ülkelerinde, 2002 yılından bu yana ise Türkiye'de düzenlenen etkinliğin adının 2 yıl önce İzmir'de Sema Gür adındaki bir kadın tarafından Türkiye'ye adapte edildiğini belirtti. Laylak, "Türkiye'de son 2 yıldır Süslü Kadınlar Bisiklet Turu olarak çevre kirliliğine dikkati çekmek istiyoruz. Biz de Antalya olarak bu etkinliğe destek veriyoruz. Hava şartlarından dolayı katılım düşük oldu. Ancak, biz her koşulda pedal çevirebiliriz. Topuklarımızla, şaçlarımızla, makyajımızla bisiklet güncel hayatımıza her yönü ile yerleşmeli diye düşünüyoruz. Sadece spor kıyafeti ile değil, işimize veya herhangi bir yere giderken bisikleti ulaşım aracı olarak kullanırsak çevremiz için de çok faydalı olacağını düşünüyoruz" dedi. 

Bisiklet turuna katılan kadınlara teşekkür eden Laylak, "Hepsi cıvıl cıvıl, rengarenk. Kadınlar sabırdır, saygıdır, nezakettir, inceliktir, güzelliktir ve barıştır. Hepimiz barışın temsilcileriyiz. Çok eğlenceli bir tur olmamasına dikkat ediyoruz. Çünkü çok da güzel günler yaşamıyoruz ama biz herşeye rağmen her yerde olacağız. Arabadan in, bisiklete bin diyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından kadınlar kent merkezinde bisiklet turu yaptı. Kimi mini eteğiyle, kimi de kot pantolonuyla tura katılan kadınlar çevreden de ilgi gördü.

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA) 


SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET SÜRDÜ

DÜNYA Otomobilsiz Kentler Günü nedeniyle Adanalı bisikletçiler, 'Süslü kadınlar bisiklet turu' adı altında etkinlik düzenleyerek pedal bastı.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü nedeniyle Türkiye genelinde düzenlenen etkinlikler kapsamında Adana'da da kadınlar, süslenip bisiklet sürdü. Sosyal medya üzerinden örgütlenen çok sayıda kadın bisikletçi, Uğur Mumcu Meydanı'nda toplandı. Kadınlar, bisikletlerinin üzerine 'egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu', 'savaşa dur pedala vur' gibi yazılar asarken, çok sayıda erkek bisikletçi de etkinliğe destek verdi. 

Etkinliği Adana'da organize eden Ezo Üge, "Süslü, püslü olarak bisiklete binmemizin nedeni, sadece spor kıyafetle değil her zaman bisiklete binebileceğimizi göstermek. Trafikte daha çok bisikletli olmasını istiyoruz, bisikletli ulaşıma dikkat çekmek istiyoruz. Bu yüzden bu etkinliği düzenledik" dedi.

Yaklaşık 40'ının kadınların oluşturduğu 100'ü aşkın bisikletçi, toplandıkları Uğur mumcu Meydanı'ndan hareket ederek, Ziyapaşa, Atatürk ve Gazipaşa Bulvarı üzerinde vatandaşlara el sallayarak tur attı.


Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA)