Kitaplı Kahvestanbul Altunizade'deki Kitaplı Kahve akademisyen, yazar ve üniversitelilerin uğrak yeri. 6 bin kitabın bulunduğu mekanın bir özelliği müşterilerine kurşun kalem hediye etmesi


Kitaplı Kahve

stanbul Altunizade'deki Kitaplı Kahve akademisyen, yazar ve üniversitelilerin uğrak yeri. 6 bin kitabın bulunduğu mekanın bir özelliği müşterilerine kurşun kalem hediye etmesi

İstanbul'da Altunizade Kültür Merkezi'nin karşısındaki köşkün bahçesine adım attığınızda, farklı bir yere geldiğinizi hissediyorsunuz. Bahçedeki gençler sohbete dalmış, sohbet seslerine piyanonun melodisi eşlik ediyor. Köşkten içeri girince kitaplar karşılıyor sizi. Modern zaman kıraathanesi görünümündeki bir yer Kitaplı Kahve. Kitaplı Kahve'ye gelenler arasında gençler çoğunlukta... Adı üstünde kitabınızı okuyup çayınızı, kahvenizi yudumlayabileceğiniz nezih bir mekan burası. Kitaplı Kahve'yi, iki yıl önce sanat tutkunu Abdurrahman Demirel kurmuş. Demirel, "Çoğu kişinin bir hayali vardır; etrafı kitaplarla çevrili raflar arasında ahşap masalar ve sandalyelerin olduğu, hemen arkasında çay kazanının kaynadığı ve muhabbetin demlendiği bir yer olsun istedik," diyor. Eski İstanbul kahvehaneleri hakkında çok anı dinleyen Demirel, kahvehanelerin ruhunu yaşatmayı arzu etmiş. Bunun için de mekana Kitaplı Kahve adını vermiş. 

KİTABA NOT DÜŞMEK SERBEST 
Kitaplı Kahve'ye ilk olarak Demirel, 300 kitabını dahil etmiş. Ardından eşdost ve mekanın müdavimleri, kitaplarını hediye etmeye başlamış ve bugün 6 bin kitaba ulaşılmış. Her çeşit kitap var. Mekanın bir özelliği de gelen herkese bir kurşun kalem hediye edilmesi. Kitapları okurken evlerindeki gibi rahat hissedip kitap sayfalarına not düşmeleri için bu kalemler. Bugüne kadar da 4 bin kurşun kalem hediye edilmiş. Mekana gelenleri müşteri olarak kabul etmiyor Demirel "Onlar bizim misafirimiz," diyor. Üniversite gençliğinin ilgisi o kadar fazla ki mekana, Avrupa yakasında hatta Türkiye genelinde de şubesi açılsın talepleri geliyor. Demirel "Yalnız İstanbul değil, Ankara, Eskişehir, Bursa, Bilecik'ten de geliyorlar. Nişantaşı'nın tenha bir yerinde de Kitaplı Kahve olacak, Süleymaniye Camisi'nin etrafında da..." diyor. Ama iki kriteri var Demirel'in: "Kitaplı Kahve yayıldığında hiçbir mekanda nargile ve tavla olmayacak. Bir insanın zamanını boşa geçirebilecek hiçbir araç görmeyeceksiniz." 

YAZARLARIN UĞRAK YERİ
Kitaplı Kahve'nin müdavimleri arasında birçok yazar, akademisyen, sanatçı ve yönetmen bulunuyor. Prof. Dr. Saadettin Ökten, Prof. Dr. Kemal Sayar, Prof. Dr. Mehmet Genç, Nazif Gürdoğan, Nuri Sağlam, Ahmet Turgut, Sadık Yalsızuçanlar, Murat Menteş ve Semih Kaplanoğlu da gelenler arasında. Üniversite gençliği Kitaplı Kahve'nin baş misafirleri. Burada gençler arasında okuma etkinlikleri yapıldığı gibi, Kitaplı Kahve'den doğan düşünce topluluğu da bulunuyor. Çeşitli yazarları, edebiyatçıları davet edip kimi tartışmalar da yapılıyor. Üç katlı tarihi binanın ilk katı Kitaplı Kahve, diğer iki katı ise atölyeler için kullanılıyor. Atölyelerde ebru, resim, hat, tezhip, piyano, gitar, elektrogitar, ney, klasik kemençe, ud gibi dersler veriliyor. 

SULTAN ÇAYI, NAFİZ PAŞA KAHVESİ
Mekanın müdavimlerden, İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü öğrencisi Kübranur Kalaylı (19), Sarıyer'de oturmasına rağmen arkadaşları sayesinde gelmeye başlamış: "Burası bizde bağımlılık yaptı. Kitap okuyoruz, sohbet ediyoruz. Sultan çayı, kekik çayı ve Nafiz Paşa kahvesi de buraya has içecekler. Sarıyer'de oturmamıza rağmen mesafe bizim için önemli değil. Kitapta dikkatimizi çeken yerleri arkadaşlarla tartışıp paylaşımda bulunuyoruz." 

sabah gazetesi...