Göztepe Yüzme KulübüGöztepe Yüzme Kulübü - Bağlarbaşı Burhan Felek Kapalı Yüzme Havuzu


Göztepe Yüzme Kulübü

Uzun yıllar Beden Eğitimi Öğretmenliği yapmış. YÜZME eğitimi veren bir antrenör olarak yüzmenin neden önemli olduğunu sizlere kısaca anlatmak istiyorum.

   Su insanın hayatında her zaman vardır. İnsan vücudunun çok büyük bir kısmı sudur.

   Bir insan voleybol, basketbol, futbol oynamayı bilmemesi bir eksiklik değildir. YÜZME bilmemek bir eksikliktir. Yüzmeyi bilmek insan hayatı için çok önemlidir. Yaz aylarında birçok insanların YÜZME bilmediğinden dolayı boğularak öldüğünü biliyoruz.

    YÜZME her yaşta yapılabilen, insan vücudunun gelişimini en fazla olumlu yönde etkileyen, sakatlığı en az olan sporlardan birisidir.

    Çeşitli hastalıklarda doktorlar YÜZME tavsiye ederler.(astım, skolyoz, boyun ve bel fıtığı gibi)İnsanlar yaşlandığında yapabilecekleri en güzel spor yüzmedir.

   Anne - babaların çocuklarına YÜZME eğitimi aldırmaları, onlara verilecek güzel bir mirastır.

     YÜZME sporu ferdi bir spor olduğu için çocukların gelişimi ve kendine olan güveni takım sporlarına göre çok daha fazladır.

     Anne - babalar biraz fedakârlık yaparak çocuklarımıza yüzme eğitimi aldıralım. Onları mutlu edelim.

 

Anne babaların en çok sorduğu sorulardan biri. Çocukları kaç aylık, kaç yasşında olursa olsun... "Hangi oyuncuaklarımı alayım?" Oysa oyuncakların büyük çoğunluğunun çocuk gelişimine faydası yoktur. Zaten çocuklar da bunlardan hoşlanmazlar.

Bende anne babalara hep şunu söylerim; Çocukları ne kadarlık olusa olsun; su, toprak, güneş derim. Çünkü her yaş grubundaki çocuğun beslenme ve sevgiden sonraki en önemli ihtiyacı oyundur. Hatta bzı dönemlerde oyun öğünün önüne geçebilir. İşte bu dönemlerde Çocuğun suyla, toprakla oynaması, güneşle, rüzgarla ve diğer doğal ortamlarla haşır neşir olması onun fiziksel ve ruhsal gelişiminde, kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasında çok önemlidir.

İşte bu nedenelerle çocuklar doğumdan itibaren her gün yıkanmalıdır. Oyun çağına gelince de banyo yaptırmalar bir oyun havasında geçmelidir. Bebeklikten itibaren denize havuza alıştırılmalıdır. Çocuğun gelişimine göre beş yaş civarında da profesyonel eğitimcilerin nezaretinde yüzme dersi alabilir. İşin bu kısmı imkanlar ölçüsünde gerçekleşebilecek bir durum. Ancak bütün yıl olmasa bile mevsimlik su teması bolca sağlanmalı ki sağlıklı nesiller yetişsin. Herkesin profesyonel yüzücü olması gerekmez. Ancak sudan, topraktan, daha doğrusu doğadan korkmayan, doğaya da zara vermeyen nesiller istiyorsak önce onları doğanın nimetlerinden faydalandırmalıyız.

Faydalandırmalıyız ki kendilerine, çevrelerine ve doğaya faydalı olabilsinler.

Dr. Mehmet CAN

 

Su, insanların doğal yaşam çevresi olmamakta beraber, çok kimsede su üstünde batmadan durmasını sağlayan fiziksel nitelikler vardır. Vücut bu şekilde suyun üzerinde durunca, kol ve bacakların uygun hareketleri yüzme denen olayı bacakların uygun hareketleri yüzme denen olayı meydana getirir. Bu neşelendirici faaliyet en gencinden en yaşlısına, en zayıfından en kuvvetlisine, fiziksel arızalılardan atletlere kadar herkesin yapabileceği bir faaliyettir.

Ülkemizde insanların yüzmesi için birçok fırsatlar vardır ve aşağıda sayılan amaçların göstereceği gibi, herkesin yüzmeyi öğrenmesi için birçok olumlu sebep bulunmaktadır.

Ülkemizde deniz, akarsular, göller, kanallar ve açıkta bulanan birçok su kaynakları mevcuttur. Her yıl, çoğu, tehlikesiz sayılabilecek deniz kıyılarından birkaç metre mesafede meydana gelen boğulmalardan birçok ölümler olmaktadır. Dolayısıyla yalnız tehlike anında kendilerini boğlmaktan kurtarmakiçin değil, aynı zamanda, kurtarıcıların hayatını gereksiz yere ehlikeye sokmamak için de herkesin yüzmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Bugün birçok Batı ülkelerinde ilkokula başlamanın ön şartlarından biri; ilk okul çağına gelmiş bir çocuğun yüzmeyi öğrenmesi olmaktadır.

Eğlence :
Günümüzde kişileri artık boş zamanlarını gittikçe spora ayırmaktadırlar. Bu zamanlarda, tercihan fiziksel karakterli bir eğlence ile uğraşmak gereksinmesinin bulundğu genel olarak kabul olunmaktadır. Yüzme işte bu fırsatı vermekte olup, ayrıca aşağıda belirtilen birçok avantajı bulunmaktadır:

a) Eğlence merkezlerindeki deniz sahillerinde, yüzme havuzlarında, nehir ve göllerde yüzme imkanları bol bol vardır.
b) Yalnız bir mayo ve havludan başka herhangi bir araca gerek yoktur.
c) Nisbeten ucuz maliyetlidir.
d) Tek başına veya grup halinde yapılabilir, fakat denetim altında yapılması şarttır.
e) Yaş sınırı yoktur. Anne ve babasıyla birlikte bebekler bile suda hareket etmekten zevk duyarlar ve başka eğlence faaliyetleri artık fazla ağır gelmeye başladığı zaman bile, yaşlılar yüzmeye devam edebilirler.
f) Bireylerinden biri sakat bile olsa, ailece yararlanabilecek bir faaliyet dalıdır.
g) Yüzme kulüplerin varlığı kişilere sosyal fırsatlar yaratabilmenin yanında aynı zamanda, antrenman yapma ve yüzme becerisini geliştirme fırsatını vermektedir.

Tedavi :
Tıbbı ve genel tedavide yüzme, aşağıdaki sebeplerden dolayı yararlı olabilir:

a) Suyun kaldırma niteliği gereksiz gerginliklere yol açmadan hafif hareketler yapılmasına izin verir ve bu suretle hastalık veya yaralarnamalardan sonra rehabilitasyona yardımcı olur.
b) Ağırlık yüklenilmesine gerek olmadığından sakatlar ve fiziksel özürlü olanlar da yüzmeye katılabilirler. Büyük bir güç sarfına lüzum olmadan hareketler yapılabilir ve suda ilerlemeye sağlanır. Ayrıca yüzen kimse suyun dışında mümkün olmayan bir hareket serbestine sahip olmaktan zevk alır.
c) Yüzme suyn içinde şişmanlığı pek belli olmayan fazla kilolu kişiler için bilhassa uygun bir faaliyettir.Şişmanlık durumu suyun üstünde durabilme kabileyetini arttırır ve dolayısıyla daha kolay yüzülebilir. Egzersiz yapak suretiyle kalp ve kan damarları güçlenir ve yüzme sırasında kaslar çalıştırılır ve eklemler normal mesafelerinden daha fazlaya uzanabilir. Benzer hareketler karada yapılsa yorgunluk yaratırlar.
d) Yüzme herkes için sağlıklı kalmanın zevkli bir yoludur. Dayanıklılığı arttırır, kan akımı ve nefes alma sistemlerini uyarır ve böylece kişiye genel bir sağlık hissi verir.

Yarışma :
Çoğu kimse evvelce açıklanan sebeplerden dolayı yüzer. Bazı kimseler ise kendileri için seçtikleri hedeflere varmak veya değişik deneylere hazırlanmak suretiyle becerilerini arttırmak isteyebilirler. Bunların çoğu her ülkenin Yüzme Federasyonunca teşvik olunmaktadırlar. Özel kabiliyet ve eğilimleri olanlara spor olarak yüzme yarışlarına katılmak için birçok fırsatlar imkanlar ölçüsünde vardır.

 

Göztepe Yüzme Kulübü

0216 357 52 49     
Günlerimiz :     Pazartesi Hariç Hergün
İrtibat Tel :     0532 367 50 22