Atatürk İlköğretim Okulul ve İlçe Merkezine Uzaklık : Barbaros Mah. Nuh Kuyusu Cad. No:4 Üsküdar İstanbul Ulaşım : Kadıköy´den 14-14F-14Y-15F-13-13B Üsküdar´dan 11A-11V-11P Ve Dolmuşlar Yerleşim Yeri Bilgisi : Okulumuz Karacaahmet Mezarlığı´nın Şakirin Camii tarafında bulunan girişinde olup ulaşım Kadıköy´den de Üsküdar´dan da oldukça rahattır.


Atatürk İlköğretim Okulu

Okulumuz İstanbul İli, Üsküdar İlçesi, Nuhkuyusu caddesi üzerinde Zeynep Kamil Çocuk Hastalıkları Hastanesinin tam karşısında bulunmaktadır. Okulumuz bahçesinde iki bina mevcuttur. Ön taraftaki birinci bina 1878 yılında Subyan Mektebi olarak açılmış ve uzun yıllar hizmet vermiştir.
Cumhuriyet döneminde okullar numaralandırılırken okulumuz 17. İlkokul olarak isimlendirilmiştir. Bu numaralandırılıştan okulumuzun Üsküdar´ın en eski okullarından biri olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonraları okulların isimlendirilmesi yoluna gidilmiş, çevre köylülerinin ekinlerini okulumuz arsasında hasat etmelerinden esinlenerek okulumuza Harmanlık İlkokulu adı verilmiştir.
Uzun yıllar bu isimle eğitim yapan okulumuzun tam karşısındaki arsaya Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yapılmış, hastaneyi yaptıran Zeynep Hanım ve Kamil Bey´in isimlerine izafeten okulumuzun ismi Zeynep Kamil İlkokulu olarak değiştirilmiştir. Çevrede inşaatlar çoğalınca okulumuzun ilk binası zamanla ihtiyaca cevap verememiş, okulumuz Zeynep-Kamil adıyla şu anki yerine yani Divitçiler caddesine taşınmıştır. Ancak bu bina da zamanla ihtiyaca cevap verememiş 1979 yılında birinci binamızın arkasına iki katlı beş derslikli yeni bir bina daha yaptırılmıştır. 1979 yılında yapılan binamız bir yıl sıkıyönetim komutanlığı emrinde kalmış, 1981 yılında ise Zeynep-Kamil 2 adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Fakat bu isim bir takım karışıklıklara neden olduğundan okulumuzun adı Atatürk İlkokulu adını almıştır.
Okulumuzun bulunduğu alanda yer alan her iki bina da ilköğretim okulu olarak hizmet vermekteyken, birinci bina bir ara Kadıköy İmam Hatip Lisesi olarak hizmet vermiş, binamız daha sonra 1985´li yıllarda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kurslar binası olarak tahsis edilmiştir. Binaların yetersiz olmasından ötürü 2007 Haziran ayında yıkılarak hayırsever Halil Türkkan tarafından yapılmaya başlanmışsa da çeşitli sebepler nedeniyle kaba inşaat halindeyken inşaatın yapımı durdurulmuş, 2009 Aralık ayında İl Özel İdaresi tarafından yeni bir ihale açılarak yapımına 2010 yılının Ocak ayında başlanmış olup, sözleşmeye istinaden Mayıs ayı sonunda 20 derslikli, 1 Fen ve Teknoolji Lab. 1 Bilgisayar Lab. 1 yemekhane, 1 ütüphane, 3 anasınıfı ve idare odaları bulunan yeni binasına kavuşmuştur. Bu arada 3 eğitim öğretim yılı Selimiye İÖO , Burhan Felek Lisesi ve 3. Selim İÖO nun eski binasında faaliyet vermiştir. Bu da okulumuzun öğrenci sayısının düşmesine ve başarı seviyesinin düşmesine neden olmuştur.
2010-2011 Eğitim Öğretim yılından itibaren yeni binasında Etüt Beslenme Okulu olarak faaliyetine devam etmektedir.
 

Okul Adı    :    Atatürk Ortaokulu
Telefon    :    0216 474 77 07 0216 651 49 92
WEB Adresi    :    http://uskudarataturkortaokulu.meb.k12.tr
Adres    :    Barbaros Mah. Nuhkuyusu Cad. No4 Üsküdar İstanbul
VİZYON
Hayallerini gerçekleştirmede ısrarcı, değişime ve gelişime açık, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma yoluna katkıda bulunacak lider bir kurum olmak.
MİSYON
Araştıran, sorgulayan, kendini ifade edebilen, bilimsel düşünen, teknolojiyi kullanabilen, bilgiyi kendilerine mal edip yaşama geçirebilen, insan hakları ve demokrasi kavramını iyi anlayıp özümseyebilen, öz güvenli, hedeflerini doğru koyabilen, vicdanlı, hoşgörülü, öz değerlerinin farkında, başkalarına saygılı, mutlu ve insani yönü güçlü bireyler yetiştirmek.
İSTATİSTİKLER
Öğretmen Sayısı    :31    
Öğrenci Sayısı    :    574

l ve İlçe Merkezine Uzaklık    :    Barbaros Mah. Nuh Kuyusu Cad. No:4 Üsküdar İstanbul
Ulaşım    :    Kadıköy´den 14-14F-14Y-15F-13-13B Üsküdar´dan 11A-11V-11P Ve Dolmuşlar
Yerleşim Yeri Bilgisi    :    Okulumuz Karacaahmet Mezarlığı´nın Şakirin Camii tarafında bulunan girişinde olup ulaşım Kadıköy´den de Üsküdar´dan da oldukça rahattır.