TOMRUK SUYUBu su, 1140 (1727) tarihinde yaptırılan Tophanelioğlu Mustafa Efendi Çeşmesi suyunun bir katması iken, sonradan yollarının bozulması ile şahıs eline geçmiş ve çıktığı kaynağın hemen önüne yapılan basit ve sıhhi olmayan bir hazne içine toplanarak satılmaya başlanmıştır.


TOMRUK SUYU

Bu su, 1140 (1727) tarihinde yaptırılan Tophanelioğlu Mustafa Efendi Çeşmesi suyunun bir katması iken, sonradan yollarının bozulması ile şahıs eline geçmiş ve çıktığı kaynağın hemen önüne yapılan basit ve sıhhi olmayan bir hazne içine toplanarak satılmaya başlanmıştır

. Etrafı tamamen açık olan bu iyi kaliteli suyun, sertlik derecesi birdir. Fakat zaman zaman yağmur suları karışıyordu. Sucular buradan çok ilkel bir şekilde doldurdukları suları şehre getirerek satıyorlardı. Yaz ayları içinde debisi çok düşen suyun haznesi, 1981 tarihinde yıktırıldı ve sucuların su almaları yasaklandı.

1997 senesinde, Üsküdar Belediyesi'nce, resimde görüldüğü şekilde, Klâsik Türk çeşme mimarîsi üslubunda güzel bir çeşme yaptırılarak suyu akıtıldı. Rumeli Kazaskeri Mehmed HaŞd Efendi, Mehah'ül Miyah adlı eserinde, İstanbul' un bütün sularından bahsettiği halde bu sudan söz etmemiştir.

Bu durumda, 1212 (1797) tarihlerinde hâlâ katma olduğu ve menba suyu haline gelmediği anlaşılmaktadır.