"Canım İstanbul Konseri"Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı, bestekar Amir Ateş'in eserlerinin yorumlandığı "Canım İstanbul" konseri, müzikseverlerle buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Müdürlüğü tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen konserde, Ateş'in, İstanbul üzerine yazılmış şiirlere yaptığı besteler seslendirildi.


"Canım İstanbul Konseri"

İSTANBUL (AA) -  Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı, bestekar Amir Ateş'in eserlerinin yorumlandığı "Canım İstanbul" konseri, müzikseverlerle buluştu. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Müdürlüğü tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen konserde, Ateş'in, İstanbul üzerine yazılmış şiirlere yaptığı besteler seslendirildi.
Yıldırım Bekçi'nin yönettiği konserde, çoğunluğu Amir Ateş bestelerinden oluşan 24 eser, Üsküdar Musiki Cemiyeti Korosu ve solist Sezen Cin Özdemir tarafından yorumlandı.
Konseri izleyen ünlü bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, Ateş'in bir nesri dahi şiir gibi okuduğunu belirterek, "Amir Ateş'in olduğu yerde bizim herhangi bir şekilde konuşmamız mümkün değil ama o bize güç, kuvvet veriyor. Amir Ateş her zaman, bir şeyi takdim etmek istediği zamanlarda şiir okur gibi takdim etmiştir. Onun için, Amir Ateş'le kısa bir süre dahi olsa beraberliğimizde büyük zevk alıyorum ve iftihar ediyorum" dedi. 
Dostluklarının uzun yıllara dayandığına vurgu yapan Yavaşca, "Amir kardeşimle çok evvel, hatta musikiye çok fazla kendimizi vermezden evvel, gönlümüzü birbirine eklemek suretiyle müziğe beraber başladık. O beraberlik de inşallah ömür verildiği kadar da devam eder ve Amirciğim yine bizlere bestelerini yapar ve biz de onları okuma gayretine gireriz" diye konuştu.
- Ateş: "Kültürümüze mutlak surette sahip çıkılması lazım"
Usta bestekar Ateş ise AA muhabirine yaptığı açıklamada düzenlenen sanat gecesi dolayısıyla İBB Kültür Müdürlüğü'ne teşekkür ederek, gösterilen ilgiden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Konserde, İstanbul konulu besteler ve şarkıların olması hususunda karar aldığını kaydeden Ateş, "Üsküdar Musiki Cemiyeti'nin de başkanı olmam hasebiyle, cemiyet korosunun bu programda yer almasını düşündük. Değerli sanatçı Yıldırım Bekçi kardeşimiz de bizim koromuzun şefidir. Onunla birlikte bu konseri hazırlama gayretinde bulunduk" ifadelerini kullandı.
Amir Ateş, Türk müziğinin yeterli ilgiyi görmediğine işaret ederek, şunları aktardı:
"Günümüz müziği hakkında birazcık dertliyim. Kendi kültürümüze sahip çıkmıyoruz. Sahip çıkılmasına da bir gayret göstermiyoruz. Hangi tür müzik sevilir, sayılır, takdir edilir? Hangi tür müzik kalıcıdır? Bir çoğuna müzik demek dahi pek doğru olmaz. Şamata, patırtı, gürültüden ibaret olan şeyler de var maalesef içinde ama bunların yanında, gençliğimizin seveceği şeyler de elbetteki yok değil. İstisnalar kaideyi bozmaz. Binaenaleyh, kültürümüze mutlak surette sahip çıkılması lazım."
Özellikle bazı radyo kanallarının buna önem verdiğini kaydeden Ateş, "Birçok yayın kuruluşumuz ve televizyonlar var. Bazılarında Türk müziğimizin esamesi dahi okunmuyor dersem, yalan söylememiş olurum. TRT müzik kanalı gibi bazı kanallarda Türk sanat müziğine yer verildiğini görüyorum. Yeterli, yetersiz hususunda bir şey söyleyemiyorum" dedi.
- Ateş: "Türk Sanat Müziği'ne mutlak surette sahip çıkılması gerek"
Bestekar Ateş, Türk Sanat Müziği eğitimi aldığı halde, "popüler işlere" yönelen sanatçılar görünce üzüntü duyduğuna değinerek, "Diyeceksiniz ki, 'Canım, Türk Sanat Müziği'nin bir getirisi yok. Evet, kalıcı ve sanat ağırlıklı bir müzik ama getirisi yok. İnsanımız buna nasıl ilgi gösterecek?' Tamam öbürünü de yapsın. Yapmasın demiyoruz ama insan malına, kendi evladına, kendi mülküne başka türlü davranır. Başkasının çocuğuna, malına, mülküne başka türlü muamele eder" şeklinde konuştu.
Türk Sanat Müziği'ne mutlak surette sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Ateş, şu bilgileri verdi:
"Aksi halde, başkaları bizim müziğimize sahip çıkarlarsa üzülmeye hakkımız olmaz o zaman. 'Ol mahiler ki derya içredir, deryayı bilmezler'. Balık suda iken, suyun kıymetini anlamaz. Sudan çıktıktan sonra çırpınır ama iş işten geçmiştir. O nedenle, Üsküdar Musiki Cemiyeti bir asırdır Türkiye'de radyoları, televizyonları kuran sanatçılarıyla, hocalarıyla bir cemiyettir. Bu akşam da burada o cemiyetten yetişen icracılar ve bendeniz mümkün mertebe, musikimizi yaşatmak için bir araya geldik."
İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen'in de izlediği konser, sanatseverlerin yoğun ilgisini gördü.