Üsküdar'ın CoğrafyasıBu sınırlar içerisinde ilçenin yüzölçümü 36 kilometrekaredir.


Üsküdar'ın Coğrafyası


Üsküdar'ın Coğrafyası:


Yüzey Şekilleri

Bu sınırlar içerisinde ilçenin yüzölçümü 36 kilometrekaredir. Üsküdar toprakları doğudan batıya doğru geniş sırtlar ve tepeler halinde hafif eğimlerle kıyıya yaklaşarak İstanbul Boğazına ve Marmara Denizine iner. Geniş görüş alanı bulunan ve ülke turizminin önemli bir merkezini teşkil eden tepelerinden Büyük Çamlıca Sefa Tepesi denizden 268 metre, Küçük Çamlıca Tepesi ise 229 metre yüksekliktedir. Ayrıca Vaniköy üzerindeki Kandilli Tepesi ve Beylerbeyi üzerindeki Güzeltepe başlıca geniş görüş alanı veren tepelerdir.
İlçemiz sınırlarında denize dökülen akarsu yoktur. İlçemiz kıyılarında denize dökülen dereler ise eski işlevlerini kayıp etmiştir. Ancak şiddetli yağmurlarda taşkın şekilde denize akarlar.

Deniz ve Kıyılar

İlçemizdeki kıyı şeridi, Beykoz hududundaki Küçüksu’dan başlar Haydarpaşa’da sona erer.
Kıyı şeridi genellikle dardır. İskelelerin bulunduğu kamuya açık alan dışındaki kıyı şeridi ya denize dik inmekte yada damlı yapılarla kapatılmış şekildedir.
Boğazda birbirine ters iki akıntı vardır biri Karadeniz'den Marmara’ya doğru üst akıntı diğeri Marmara’dan Karadeniz’e doğru alt akıntı görülür. Bunun sebebi kuzeyden esen yoğun rüzgarlarla güneybatıdan esen lodos'tur.
Kıyılardaki iskeleler ise şunlardır. Harem, Sancak, Üsküdar, Kuzguncuk, Beylerbeyi, Çengelköy, Vaniköy, Kandilli iskeleleridir.

İklim

İklim yönünden Marmara Bölgesinin karakteristik özelliğini gösterir. Bir yandan Marmara’nın ılıman havası öte yandan balkanlardan gelen soğuk hava, ilçemizi etkisi altında bulundurur. Yazları sıcak ve kurak ilkbahar sonbahar ve kış ayları ise genelde yağmurlu geçer.
Yıllık ortalama sıcaklık 15 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı m² kg olarak 650-700’dür.
Nem oranı yüksektir ortalama nispi nem %75’dir.

Bitki Örtüsü

Üsküdar'ın bitki örtüsü genelde ormanlardan oluşur. Kıyılara doğru makiler vardır. Ormanaltı flora ve maki elemanları, ormangülü, kocayemiş, funda, çalı türleri, kızılcık, üvez, böğürtlen vb. çeşitler de bulunur. Bu orman örtüsünün yer aldığı başlıca korular Vaniköy, Fethi Paşa, Küçük Çamlıca, Adile Sultan, Validebağ, Münir Bey, Abdülmecid efendi korularıdır. Yeşil alan ve koruların kapladığı alan yaklaşık 90 hektardır.

alıntı....