Hakimiyeti Milliye'de Sebzeciler Çarşısı'nda 11 dükkan KaldırılıyorÜsküdar'da Hakimiyeti Milliye Caddesi üzerinde bulunan Sebzeciler Çarşısı'nda hizmet veren 11 meyve ve sebze tezgahının 26.05.2104 tarihinde belediye tarafından kaldırılması kararına esnaflar tepki gösterdiÜsküdar'da Hakimiyeti Milliye Caddesi üzerinde bulunan Sebzeciler Çarşısı'nda hizmet veren 11 meyve ve sebze tezgahının 26.05.2104 tarihinde belediye tarafından kaldırılması kararına esnaflar tepki gösterdi

Üsküdar'da Hakimiyeti Milliye Caddesi üzerinde bulunan Sebzeciler Çarşısı'nda hizmet veren 11 meyve ve sebze tezgahının yarın, belediye tarafından kaldırılması kararına esnaflar tepki gösterdi. Üsküdar Belediyesi'ne göre, tezgahlar yol ve yeşil alan içinde kalıyor. Sabit dükkanların yer aldığı üstü kapalı çarşıda, meyve ve sebzelerin satıldığı tezgahlar da bulunuyor. Üsküdar'ın Marmaray çıkışının hemen yakınında bulunan çarşıdaki tezgahlarda çalışan yaklaşık 30 kişi, işsiz kalmakla başbaşa.


MARMARAY'IN AÇILMASI İLE BURADA BİR HAREKETLENME VAR

Marmaray'ın yapımı süresinde yaşadıkları zorlukları anlatan Günaydın Murat Gürman, 'Çeşitli zorluklardan sonra, Marmaray'ın açılmasıyla birlikte burada bir hareketlenme var. Tebligatlar geldi, tezgahları kaldırmamızı istiyorlar, yer de göstermiyorlar dedi. Çarşıda 13 yıldır esnaflık yapan Ersan Çelik daha önce de tebligat aldıklarını belirterek, sürecin Marmaray'ın açılışı ile durduğunu ancak bir hafta önce tekrar tebligat aldıklarını söyledi. Çarşı içerisinde sabit işyeri olan Tarkan Urun ise 'Ben olaya 'benim önümü kapatıyor' diye bakmıyorum. Can-ı gönülden buranın kalmasını istiyorum . Burası bir çarşı, bir bütün olarak düşünün. Masanın bir ayağını kesiyorsunuz. Buradaki esnaflar etkilenecek dedi. Çarşının üzerini kapatan tentenin geçen yıl yenilendiğini anlatan Urun,'Madem böyle bir karar vardı, neden yaptılar diye konuştu.

ÇEVRE SAKİNLERİ BU KARAR NEREDEN ÇIKTI

Türkü sokak üzerinde bulunan çarşıdan alışveriş yapan bir çevre sakini tezgahların kaldırılması kararına, 'Aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Hesaplı da. Manavları da tanıyoruz dedi. Çarşıyı temiz olduğu için tercih ettiğini söyleyen bir kişi de Niçin kaldırılır ki diye konuştu.

BELEDİYE YOL VE YEŞİL ALAN İÇİNDE

Üsküdar Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün 11.10.2013 tarih ve 2585 sayılı yazısında tezgahların kaldırılması kararıyla ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor 19.09.2006 tasdik tarihli 11000 ölçekli Üsküdar Meydanı ve Yakın Çevresi Uygulama ve İmar Planında 09.06.2006 tasdik tarihli ve 1100 ölçekli Üsküdar Merkez Bölgesi uygulama İmar Planında yol ve yeşil alanda kalmakta olan yerlere Tebliğ edilmesi istenmiş olup 21.10.2013 tarihinde ilgililerine gerekli tebligatların yapıldığı Zabıta Müdürlüğü'nün 24.10.2013 tarih ve 970 sayılı yazısı ile tezgahların kaldırılması işleminin ileri bir tarihe ertelendiği; 09.05.2014 tarihinde ilgililerine 26.05.2014 tarihine kadar tezgahlarını boşaltmaları yönünde tebligat yapılarak konu hakkında ilgili birimlerle gerekli yazışmalar yapılmış olup 26.05.2014 tarihinde tezgahlar kaldırılacaktır

 

Kaynak: sondakika.com