Zeynep Kamil İlköğretim OkuluOkul Adı : Zeynep Kamil Ortaokulu Telefon : 02163416591 -02163911152 WEB Adresi : http://zeynepkamilortaokulu.meb.k12.tr Adres : Zeynep Kamil Mah. Divitçiler Cad. Harmanlık Sk. No28 Üsküdar / İstanbul


Zeynep Kamil İlköğretim Okulu

Okulumuz Karacaahmet mezarlığının bitişiğinde ki arsada 1878 yılında devşirme çocukların eğitildiği SÜBYAN OKULU olarak açılmıştır. Okulun yapıldığı arsa ,ekinlerin döküldüğü harman yeri olarak kullanıldığı için HARMANLIK İLKOKULU adını almıştır. Sonraları okullar numara verilerek adlandırıldığından 17 nolu okul olmuştur. Zeynep Kamil adını ise semte de adını veren Zeynep Kamil Hastanesinden  almıştır. 
     Eski okul binası üç katlı ,yarı kagir küçük çaplı bir bina idi. Dersaneleri uzun  yıllar kullanıldığından Eğitim-Öğretim ‘i aksatacak şekilde yıpranmıştı.Bu nedenle kullanılmaz raporu verildiğinden Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yeni okul binası yapılmasına karar verilerek 1974 yılında tamamlanan yeni okul binasına taşınılmıştır.  
     Yeni okul binası yığma bina tipi olup , girişte Toplantı salonu, Müdür – Öğretmenler odası , Kalorifer dairesi , Tuvalet , Birinci ve İkinci katlar beşer dershane ve birer tuvalet olarak yapılmıştır. Yapımında kısa süre sonra ,bina ihtiyaca cevap vermediğinden, giriş salonu bölünerek Müdür Yardımcısı odası ,toplantı salonu da bölünerek dershane yapılmıştır. Böylece 11(onbir) dershane ile çift öğretim yapılarak 22 öğretmen kadrosuna ulaşmıştır. 
     Yapılan değişikliklere rağmen artan öğrenci talebini karşılamak mümkün olmamıştır. Çevrenin öğrenci kapasitesini dengelemek amacı ile eski Harmanlık İlkokulu ‘nun bitişiğinde yapılan Atatürk İlkokulu’na 1981 yılında okulumuz öğrencilerinden 354 öğrenci naklen gönderilmiştir.
     Okulumuza 1999 yılında 9 derslikli ek bina yapılmıştır. Lions kulübü tarafından yapılan yeni bina ile birlikte ANA sınıfı hizmete girmiştir. Ayrıca Spor salonu ve Fen laboratuarı da hizmete girmiştir.
     2003 yılında Üsküdar  Beşiktaşlılar Derneği tarafından okul tüm birimleri ile elden geçirilmiştir. 20 bilgisayarlık labaratuvar ile modern bir kütüphane yanında tüm sıra ve masalar değişmiş, ahşap camlar pvc yapılmıştır. Okul girişi modern bir yapıya kavuşturulmuş elektrik tesisatı ve tuvaletler yenilenmiştir.
     Bütün bunlar yanında Fen Lisesi ve Anadolu Liselerine verdiğimiz öğrencilerle eğitim-öğretimde de kalite yakalanmıştır.

Okulumuz Hakkında

Okul Adı    :    Zeynep Kamil Ortaokulu
Telefon    :    02163416591 -02163911152
WEB Adresi    :    http://zeynepkamilortaokulu.meb.k12.tr
Adres    :    Zeynep Kamil Mah. Divitçiler Cad. Harmanlık Sk. No28 Üsküdar / İstanbul

VİZYON

Adından güç alarak yetiştireceği nesillere çağdaş, ilkeli, yaratıcı, ülkesinin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olan, eğitimiyle öncü, bireyleriyle lider bir okul olmaktır.
MİSYON

Bilim ve sanatı rehber edinmiş, huzurlu, yaparak ve yaşayarak öğrenen, sağlam karakterli, soran sorgulayan yüksek ideal sahibi bireyleriyle geleceğin Türkiye’sini yaşatmaktır.

YERLEŞİM YERİ BİLGİLERİ

İl ve İlçe Merkezine Uzaklık    :    İlçe merkezine uzaklık1,3 km
Ulaşım    :    Kadıköy ve Üsküdar yönüne giden araçları kullanabilirsiniz.