Canlan İstanbulİstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul’u yakından ilgilendiren çok önemli bir projeye daha ev sahipliği yapmaya başladı. “Canlan İstanbul” adı verilen Animasyon Girişimcilik Projesiyle, tarihi başkentin yaratıcılık ve yenilikçilik kapasitesine, katkı sağlamak hedefleniyor. 


İstanbul bu projeyle canlanacak
Haber Tarihi: 03.03.2015
İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul’u yakından ilgilendiren çok önemli bir projeye daha ev sahipliği yapmaya başladı. “Canlan İstanbul” adı verilen Animasyon Girişimcilik Projesiyle, tarihi başkentin yaratıcılık ve yenilikçilik kapasitesine, katkı sağlamak hedefleniyor.

İstanbul'da yaratıcı endüstrilerin temel kollarından olan animasyon sektörünün sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan proje kapsamında toplam 75 kişi eğitim alacak. İstanbul'un yaratıcılık ve yenilikçilik kapasitesine önemli ölçüde ivme kazandıracak proje, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik “Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında destekleniyor.

İstanbul’un rekabet gücü artacak

İstanbul’da animasyon endüstrisinde faaliyet gösteren işletmelerin en temel sorunlarından biri etkin, nitelikli ve deneyimli insan kaynaklarına erişiminin kısıtlı olması. Proje, bu sorunu ortadan kaldırarak, animasyon endüstrisinin uluslararası rekabet gücünün arttırılmasını öngörüyor. Projenin bir başka önemli hedefi de İstanbul'da animasyon sektöründe faal olarak görev yapan sektör oyuncularının ve çalışanlarının uluslararası arenada tanıtılmasını sağlamak.

Bu önemli hedeflere, gençlerin animasyon teknolojilerini kullanabilmelerini kolaylaştıracak uzmanlık ve bilgi düzeyinin geliştirilmesi ile ulaşılması amaçlanıyor. Projeyle animasyon alanında yeteneği olanların düzenli istihdamını kolaylaştırmak ve girişimcilik kapasitelerini geliştirmek de hedefleniyor.

Canlan İstanbul Projesi’nin bir başka amacı da sinema, oyun, reklamcılık ve eğitim sektörlerinin gittikçe daha çok faydalandıkları alanlardan biri olan animasyon alanına, genç girişimci ve yeteneklerin entegrasyonunun sağlanması ve sektördeki firma sayısının arttırılması.

400 kişi başvurdu

2014 yılının Eylül ayında çalışmalarına başlanan proje kapsamında eğitim almak üzere 400 kişi başvurdu. Yapılan mülakatlar sonucu bu başvurulardan 75’i kabul edildi. Eğitim aşamasında kullanılacak ileri teknoloji ürünlerin satın alması gerçekleştirildi ve eğitimlere 16 Şubat 2015 tarihinde başlandı.

Projenin hedef kitlesi

Canlan İstanbul Animasyon Girişimcilik Programı Projesi İstanbul'da faaliyet gösteren 50 civarındaki animasyon stüdyosu, animasyon firmalarını ve bağımsız çalışan profesyonelleri hedef kitle olarak belirledi. Bunların yanı sıra İstanbul'da iletişim, görsel tasarım gibi fakültelerden yeni mezun ya da son sınıf öğrencisi olan sektörde çalışmayı isteyebilecek gençler de hedef kitlenin ikinci grubunu oluşturdu.
Proje kapsamında ayrıca 20 firma yöneticisine eğitim ve iş destek danışmanlığı da verilecek


“Nitelikli elemen yetişecek”

Canlan İstanbul Animasyon Girişimcilik Programı Projesi Koordinatörü İbrahim H. Elbaşı, proje sonucunda animasyon sektöründe istihdam edilmek üzere ya da girişimci

olacak 75 nitelikli eleman yetiştirileceğini belirterek, “Animasyon sektöründe istihdamı kolaylaştıracak bir çok faaliyet, proje kapsamında değerlendirilecek. Eğitim katılımcıları aynı zamanda projenin her bir faaliyetine de katılım sağlamaya hak kazanmış olacaklar. Eğitimlerden edinecekleri teorik altyapı ile birlikte ürünleştirme ve pazarlama çalışmaları vasıtayla kendi ürünlerini yine kendileri sektöre entegre edebilecek ve bu bağlamda yönetsel araçları etkin kullanabilecekler. Projenin ana faaliyetlerinden biri olan ‘Dijital İstihdam Platformu’ bu araçların verimli kullanılabilmesi ve sektörel disiplinin sağlanabilmesi için, Canlan İstanbul Animasyon Girişimcilik Programı Projesi çerçevesinde hayata geçirilecek” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi.....................