Üsküdar Nöropsikofarmakoloji Sempozyumu : 9 -10 Ekim 2014Üsküdar Nöropsikofarmakoloji Sempozyumu : 9 -10 Ekim 2014


Üsküdar Nöropsikofarmakoloji Sempozyumu

Üsküdar Nöropsikofarmakoloji Sempozyumu : 9 -10 Ekim 2014

Davranış bilimleri ve sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi bu yıl ilk defa gerçekleşecek “Üsküdar Nöropsikofarmakoloji Sempozyumu’na” ev sahipliği yapıyor.

Dünyadaki üç araştırma merkezinden biri olan  “Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kuran Üsküdar Üniversitesi, bu alandaki uzmanlığını uluslararası boyuta taşıyor. Bu yıl için ilan edilen  “Türk – Alman Bilim Yılı” kapsamında TÜBİTAK’ın desteği ile 9 -10 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenecek sempozyumda, Nörobilim alanında dünyanın önde gelen bilim insanlarından Almanya’da Magdeburg Otto von Guericke Üniversitesi’nden Prof. Hans-Gert Bernstein ve Berlin Üniversitesi’nden Prof. Gregor Laube başta olmak üzere, konunun uzmanı değerli akademisyenler konuşmacı olarak yer alacak.

İki gün sürecek sempozyumda konferanslar ve panellerin yanı sıra sempozyum komitesi tarafından seçilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 36 yüksek lisans öğrencisi için Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi laboratuvarlarında ücretsiz workshop düzenlenecek.    

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi –NPFUAM- Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uzbay konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları şöyledi; “Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde beyin hastalıkları için ilaç araştırmaları yapılıyor. Bu merkezden elde edilen ilk sonuçlar şizofreninin tanı ve tedavisinde dünya çapında ses getirecek nitelikte…

NPFUAM ülkemizde Nöropsikofarmakoloji alanına özgül bilimsel araştırmalar yapmaya odaklı olarak kurulmuş ilk merkez olmakla birlikte dünyada da bu işleve sahip sayılı merkezlerden biri olma özelliğini taşıyor. Çalışmalarımızı bilimsel platformda paylaşmak adına büyük önem taşıdığını düşündüğümüz Üsküdar Nöropsikofarmakoloji Sempozyumu etkinliğimizde de dünyada bu alanda önemli çalışmalara imza atmış değerli akademisyenleri ağırlayacağız. Bu başlık altında Türkiye’de ilk kez Üsküdar Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan sempozyumun Türk-Alman Bilim Yılı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmesi de bizi ayrıca onurlandırıyor.” 

Kaynak: hurriyet.com.tr