SULTAN MURAT KÖŞKÜKöşk, Sultançiftliği Köyü'nün kuzeybatısında, Taşdelen'in batısında ve Baltacı Çiftliği ile Çavuşbaşı Çiftliği arasında idi. Dudullu- Sultançiftliği yolu üzerinden ve Sarıgazi Sapağı'nın karşısındaki yoldan girilirdi.


SULTAN MURAT KÖŞKÜ

Köşk, Sultançiftliği Köyü'nün kuzeybatısında, Taşdelen'in batısında ve Baltacı Çiftliği ile Çavuşbaşı Çiftliği arasında idi. Dudullu- Sultançiftliği yolu üzerinden ve Sarıgazi Sapağı'nın karşısındaki yoldan girilirdi. Bugün Said Halim Paşa Çiftliği hudutları içinde kalmıştır. Caddeden 4 km. içeridedir. Köşkün yanında halkın Sultan Murat Çeşmesi dediği kitâbesiz bir çeşme vardır ki, IV. Murat'ın eseridir. Köşkün bânisi Sultan V. Murat olmalıdır. Şehzadeliği zamanında yaptırmış veya ihsan edilmiştir. Çünkü, padişahlığı üç ay sürmüş ve 1840-1904 tarihleri arasında yaşamıştır. Sultan Murat'ın annesi Şevkefza Kadın'ın (öl. 1889) bu köşkte oturduğu ve 1274 (1857-58) yazında, Sarıgazi Köyü Camii'nin avlusundaki mermer şadırvanı yaptırdığı bilinmektedir.

Meşhur komitacı Bulgar Sadık hatıralarında, o sırada (1919-1920 seneleri) boş olan bu köşkte bir müddet kaldığını beyan etmektedir. "Alemdağı'ndaki Has Hazine'ye ait ormanlarda kereste ve odunculuk eden Bayer adında"ki bir zattan yardım gördüğünü söyleyen merhum Sadık Bey, "Bu sırada (Nisan 1919) Paşaköylü Milki Kaptan Kuzguncuk Panayırı'na eğlenmeye gitmişti. Paşaköye dönerken Baltacı ile Sultan çiftliği arasındaki Kirazlı Dere'de pusu kurdum ve fayton içinde gelen eşkiyayı bir hamlede yok ettim." demektedir. Bu yer, Sarıgazi Sapağı'nın biraz ilerisinde ve Sultan çiftliği köyü tarafında, Kirazlı Dere üzerindeki köprünün bulunduğu yerde idi. Köprünün hemen yanında Seymenler Köyü vardır.