İstanbul Şehir ÜniversitesiKuşbakışı Caddesi No: 27 34662 Altunizade – Üsküdar – İstanbul Tel: 44 44 0 34 Faks: 0216 474 53 53İstanbul Şehir Üniversitesi

İstanbul Şehir Üniversitesi, 1986 yılından bu yana Bilim ve Sanat Vakfı’na yön veren akademik arayışın içinden doğdu. Gerçek bir “vakıf üniversitesi” olarak yola çıkan İstanbul Şehir Üniversitesi, fiilî kuruluş çalışmalarına 2007 yılında başladı.

Üniversite 31 Mayıs 2008 tarihinde “kamusal kimlik” kazandı ve 1 Haziran 2008’de Tophane’deki irtibat ofisinde faaliyete başladı. Bu süreçte güçlü, genç ve dinamik bir akademik topluluğu bir araya getiren “Araştırma-Geliştirme Grubu”nun öncülüğünde, üniversitenin nitelikli bilgi üretmek ve paylaşmak açısından ortaya koyacağı özgün değerler ve karşılaşabileceği ana sorunlar tartışmaya açıldı.
Entelektüel müzakere ve fikrî mübadelenin önemine binaen, doğru soruların acele cevaplardan daha sahici olduğuna inanarak, içinden doğduğu toplum ve akademi dünyasının ihtiyaçlarına en uygun üniversite modelini inşa etmek amacıyla, alanında yetkin ve güçlü isimlerle derinlemesine mülakatlara başlandı. Bu çerçevede Ahmet Davutoğlu, Akşin Somel, Fahri Aral, Teresa Doğuelli, Abdülkerim Kar, İsmail Erünsal, Nabi Avcı, Nüzhet Dalfes, Ensar Gül, Bahattin Akşit, Elisabeth Özdalga, Fethi Çalışır, Ayşe Ayçiçeği, Tayfun Atay, Halil Berktay, İskender Savaşır, Orhan Tekelioğlu, Gencer Özcan, Edibe Sözen, Cemal Kafadar, Nezih Erdoğan, Mustafa Aydın, Mithat Çelikpala, Suavi Aydın, Fuat Keyman, Mehmet Öz, Zeynep Direk, Levent Köker, Zafer Toprak, Mustafa İsen, Meliha Altunışık, Doğan Özlem, Ersin Kalaycıoğlu, Ali Fuat Bilkan, Mete Tunçay, Süleyman Seyfi Öğün, İlhan Kutluer, Kayahan Özgül, Süha Oğuzertem, Ömer Torlak, Ekrem Tatoğlu, Serdar Sayan, Sibel Arkonaç, Ziya Öniş, Haldun Evrenk, Seyfettin Gürsel, Kemal Madenoğlu, Nihat Erdoğmuş, Gültekin Yıldız, Nurullah Genç, Ömer Faruk Akyol ve Murat Güvenç gibi isimlerle buluşuldu.
Bu isimlerle yapılan derinlemesine mülakatların yanı sıra Araştırma Geliştirme Grubu, üniversitede hangi disiplinlerin ne tür yapı, aktör ve süreçlerle temsil edilmesi gerektiğini tartışmaya devam etti ve üniversitenin daha sonraki akademik örgütlenmesine zemin oluşturmak üzere farklı bölümler için “kuruluş raporları” hazırladı. Kuruluş raporlarının yazım sürecini, üniversitenin stratejik raporunun oluşturulması çalışmaları izledi ve bu bağlamda ilk olarak Mayıs 2009 tarihinde farklı meslek ve toplum kesimlerinden elli seçkin ismin katılımlarıyla bir “arama toplantısı” gerçekleştirildi.
İzleyen Haziran ve Temmuz aylarında ise “İstanbul Şehir Üniversitesi Stratejik Planı”nın yazımı tamamlandı. Üniversite, bütün bunların yanında Mayıs 2009 tarihinden itibaren “İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü” ile ilgili mimari çalışmaları yürütmeye başladı.
Keşifsel bilginin üretimine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan İstanbul Şehir Üniversitesi, özgün, katılımcı, evrensel ve özgürlükçü perspektifiyle ve zenginleşen ekibiyle, 2010-2011 akademik yılında ilk öğrencileri ile buluştu. İstanbul Şehir Üniversitesi, Halen 6 fakülte, 3 enstitü çatısı altında 14 lisans, 13 lisansüstü programı ile Altunizade Doğu, Altunizade Batı ve Altunizade Güney Kampüslerinde faaliyetlerini sürdürüyor.
 

Vizyon
Araştırma ve eğitimde dünyaca tanınan,
Bölgemizin ve Türkiye’nin saygın üniversitelerinden  biri olmak istiyoruz.
 

Misyon
Misyonumuz aramak, anlamak ve paylaşmaktır.
İyi, Doğru ve Güzeli aramak,
İnsan, Toplum ve Doğayı anlamak,
Bu arayış ve anlayışın ürünü olan bilgileri tüm insanlıkla paylaşmak istiyoruz 

Değerlerimiz
Özgüven
Özgürlük
Özgünlük
Sorumluluk
Üretkenlik
Katılımcılık
Evrensellik

Adres ve Ulaşım Bilgileri
 
Kuşbakışı Caddesi No: 27 34662 
Altunizade – Üsküdar – İstanbul
 
Tel: 44 44 0 34 (Türkiye'nin her yerinden ve tüm operatörlerden kod numarası çevirmeden arayınız.)
Faks:  0216 474 53 53 

Toplu Taşıtlar ile Geliş
ŞEHİR Altunizade’nin yakınından geçen İETT hatları:
129
ALTUNİZADE - MECİDİYEKÖY
110
KADIKÖY - TAKSİM
11C
ÜSKÜDAR - EMNİYET MAHALLESİ
11D
ÜSKÜDAR - İNKILAP MAHALLESİ
11L
ÜSKÜDAR - BULGURLU MAHALLESİ
120
KADIKÖY - MECİDİYEKÖY
125
KADIKÖY - BOĞAZİÇİ ÜNİV. - R. HİSARÜSTÜ
127
KADIKÖY - TOPKAPI - DAVUTPAŞA
13
KADIKÖY - ÇAKMAK MAH. - ATAŞEHİR
14M
KADIKÖY - KAVACIK
15F
KADIKÖY - BEYKOZ
1A
ALTUNİZADE - FISTIKAĞACI - ÜSKÜDAR
1B
ALTUNİZADE - DOĞANCILAR - ÜSKÜDAR
2
ÜSKÜDAR - ALTBOSTANCI
320
ALTUNİZADE - FERHATPAŞA
3ÜS
ÜSKÜDAR - ACIBADEM - KADIKÖY
500
CEVİZLİBAĞ - KADIKÖY
500A
KADIKÖY - EDİRNEKAPI
9ÜD
ÜSKÜDAR - ÜMRANİYE - DUDULLU
 

Metrobüs ile Geliş
Metrobüs hem Avrupa hem de Anadolu yakasından gelecek öğrencilere ulaşım kolaylığı sağlıyor. Metrobüs ile geliyorsanız Altunizade istasyonunda inerek üst geçitler vasıtasıyla yolun karşısına geçtikten sonra; Kuşbakışı Caddesi'nin başında sağda ŞEHİR Güney Kampüsü, aynı caddenin sonunda solda ŞEHİR Doğu Kampüsü ve 20 metre sonra ışıklardan sola, Oymacı Sokağa döndüğünüzde sağda ŞEHİR Batı Kampüsü yer alıyor.
 
Şehir Hatları Vapurları ve Motorlar ile Geliş
Eminönü ve Beşiktaş’taki Şehir Hatları iskelelerinden hareket eden vapurlar ve motor iskelelerinden hareket eden motorlar ile Üsküdar’a gelip, Altunizade’den geçen otobüs, minibüs ve dolmuşlar vasıtasıyla Altunizade Doğu, Batı ve Güney Kampüslerine kolayca ulaşabilirsiniz.
 
Özel Araç İle Geliş
D-100 - Ankara Yönünden Geliş
Boğaziçi Köprüsü’nden önce son çıkış olan Altunizade-Üsküdar-Ümraniye sapağından girin. Köprülü kavşaktan sola devam edin.
D-100 - Edirne/Topkapı Yönünden Geliş
Boğaziçi Köprüsü’nü geçip (1.800 metre sonra) Üsküdar Sapağı’ndan (Boğaziçi Köprüsü’nden sonra ikinci çıkış) girin.
TEM Otoyolu’ndan Geliş
Ümraniye-Üsküdar çıkışından girerek hiçbir yola sapmadan doğruca devam edin. Çamlıca Tüneli ve Altunizade Köprüsü’nü geçtikten sonra Kısıklı Caddesi’ni göreceksiniz.
* Kısıklı Caddesi üzerindeki Opet Benzin İstasyonu’nu geçerek, sağdaki Oymacı Sokağı’na girin. Başkent Üniversitesi Hastanesi’ni geçip devam edin, solda ŞEHİR Batı Kampüsü'nü göreceksiniz. Işıklardan sağa Kuşbakışı Caddesi yönüne döndüğünüzde 20 metre ileride sağda, ŞEHİR Doğu Kampüsü'ne, aynı caddede devam ettiğinizde, yolun sonunda solda ŞEHİR Güney Kampüsü'ne ulaşabilirsiniz.